Almanya'yla Yarasa Ticareti

media
Türkiye, organik üretimin ilgi gördüğü Almanya'ya yarasa gübresi satmaya başladı.

Organik üretimin ürünlere ilginin sürekli yükseliş gösterdiği Almanya'da artık Türkiye 'deki mağaralardan çıkarılan yarasa gübresi ile tarım yapılacak. Laboratuvar ortamında üretilemeyecek oranda fosfor içeren doğal bitki besini yarasa gübresi ürün miktarını mucizevi bir şekilde ikiye katlıyor.
Almanya'da yaşayan Türk girişimciler her geçen gün yeni bir faaliyet alanında boy gösteriyorlar. Kurdukları Vision isimli firmayla Türkiye'deki doğal mağaralardan Almanya'ya yarasa gübresi ihraç etmeye başlayan firmanın satış müdürü Recai Tosunoğlu, özellikle organik ürün yetiştiren çiftliklerin bu gübreye ilgi duyduklarını söyledi.
Organik tarımda sebzelerin kimyasallardan uzak tutularak yetiştirilmesi gerektiğini hatırlatan Tosunoğlu, "Biz bu işe girerken çok ciddi araştırmalar yaptık. Türkiye'deki çiftçilerin yarasa gübresinden çok iyi verim alması sonucu bu ürünü Avrupa 'ya taşımaya karar verdik" dedi.

VERİMİ YÜZDE 100 ARTIRIYOR

Havada avladığı böceklerin bir kısmını kullanan, kullanmadıklarını ise gübre olarak atan yarasaların bu değerli gübresinin verimi yüzde 100 arttırdığını da belirten Tosunoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Hiçbir kimyasal madde karışımı olmayan yüzde yüz organik olan bu gübre tarımda verimi arttırıyor ve toprağı onarıcı özelliği var. Türkiye'de devlet kontrolünde mağaralardan insan gücüyle çıkarılan bu ürün çeşitli işlemlerden geçirilip AB standartlarına getiriliyor. Bu işlemler çok zahmetli ve eziyetli bir iş . Ancak faydalarını düşünecek olursanız bu kadar zahmete değiyor. Almanya'da çok yaygın olmasa da bu gübre kullanılıyor. Türkiye'den bu gübreyi getiren tek Türk şirketi biziz. Buradaki çiftçiler bu ürünü yeni yeni tanımaya başladı. Ancak yarasa gübresini kullananlar farkı görüyor. İnşallah zaman içinde bu gübreyi tüm Alman çiftçilerine tanıtacağız. Gelecekte sadece Almanya'da değil tüm Avrupa'ya Türk gübresini ihraç etmek ve çeşitli ülkelerde bayilikler vermek istiyoruz."
Yorumlar: 0
Yorum Yok
Yorum yazmak ister misiniz?

E-posta adresiniz görünmez, lütfen tüm alanları doldurunuz.*